خط بو عطر چیست؟

خط بو عطر چیست؟

خط بوی عطر چیست؟

 

دنیای عطرسازی اصطلاحات مختلفی دارد، که برای بسیاری از ما ناآشنا است. یکی از این اصطلاح‌ها که اهمیت بسیار زیادی در خاص‌تر شدن رایحه یک عطر دارد، خط بو یا اصطلاحا سیاژ (Sillage) عطر است. خط بو یا همان سیاژ عطر، مانند بسیاری از دیگر اصطلاح‌‌های دنیای عطرسازی از زبان فرانسوی گرفته شده است. معنی سیاژ، بوی خوش عطری است، که در مسیر راه رفتن باقی می‌ماند.

برای روشن‌تر شدن معنی سیاژ اجازه بدهید، مثالی بزنیم. اگر به مسیر حرکت کشتی‌ها در اقیانوس نگاه کنید، متوجه می‌شوید، که امواج پشت سر کشتی تغییر می‌کنند. با وجود اینکه کشتی چندین گره دریایی جلوتر قرار دارد، امواج در پشت‌ کشتی با حالتی زیبا مسیر حرکت کشتی را نشان می‌دهند. به چنین حالتی در زبان فرانسوی، سیاژ می‌گویند.

همین مثال در دنیای عطر و ادکلن نیز وجود دارد. وقتی شخصی با بوی خوش از کنار ما رد می‌شود، اگر رایحه‌‌ای از عطر این فرد در هوا به مشام برسد، اصطلاحا و به قول عطرسازان حرفه‌ای،‌ ما سیاژ این عطر را استشمام می‌کنیم و لذت می‌بریم.

در نتیجه هر قدر که خط بوی عطر زنانه رایحه‌ای دلنشین‌تر داشته باشد، می‌توانیم بگوییم با عطر خوشبو و خاصی طرف هستیم. ناگفته نماند تراکم عطر و مقدارش نیز تأثیر مهمی در سیاژ یا خط بوی آن عطر دارد. البته زیاد بودن خط بوی عطر، آن را تند و زننده می‌کند.

خوب است بدانید که خط بوی عطر با ماندگاری آن متفاوت بوده و کاملا در مقابل یکدیگر هستند. برای این‌که عطر شما خط بوی بالایی داشته باشد باید از ماندگاری طولانی آن روی پوست‌تان صرف نظر کنید؛ چراکه خط بوی عطر رابطه مستقیمی با میزان تراکم آن دارد.

درواقع عطرهای خیلی خالص؛ با غلظت روغن بیشتر و الکل کمتر، ماندگاری خیلی زیادی روی پوست بدن دارند و درمقابل خط بوی آن‌ها کمتر است. اما عطرهایی با غلظت کم‌تر مثل ادوفرش یا ادوتویلت؛ با داشتن درصد بیشتری از الکل، خیلی ملموس‌تر در هوا پخش شده و رد عطر را در فضا باقی می‌گذارند.

همچنین از دیگر موارد مهم در میزان اثر خط بوی عطر، ماهیت عناصر به‌کار رفته در آن است. مثلا نت‌های مرکباتی و گلی خیلی زیاد قدرت پراکندگی با خطر بوی بالا دارند  اما در مقابل؛ نت‌های چوبی و مشک بیشتر روی پوست می‌نشینند و درواقع ماندگاری آن‌ها زیاد است، نه خط بو!

اکنون می‌خواهیم بدانیم، که چگونه سیاژ عطر زنانه خوشبو را تشخیص دهیم. برای تشخیص میزان سیاژ عطر بهتر است مقداری از آن را داخل یک اتاق خالی با در و پنجره بسته اسپری کنید و از اتاق خارج شوید.

حدود ۱۰ دقیقه بعد دوباره به اتاق بازگردید و مقدار ماندگاری عطر در هوا را امتحان کنید. اگر هنوز بوی تندی در هوا باقی مانده بود، این عطر با خط بوی زیاد تولید شده است، اما اگر بوی چندانی از آن به مشام نمی‌رسید، با عطری طرف هستید، که خط بوی کمی دارد.